Inne

Kiedy konieczna jest egzekucja komornicza?

Doskonale wiemy o tym jak wiele osób na dzień dzisiejszy ma zaciągnięty kredyt. W zasadzie dla zdecydowanej większości trudno jest odłożyć większą ilość pieniędzy, aby w coś zainwestować czy też kupić dany przedmiot. Właśnie z tego względu nie pozostaje nic innego jak tylko zaciągnięcie kredytu. Niestety bardzo często decyzje podejmowane są przez ludzi zbyt pochopnie, a wtedy okazuje się, że nie mogą oni spłacać swoich zobowiązań wobec banków.

Od czego zaczyna się egzekucja komornicza?

W takiej sytuacji stosunkowo często przeprowadzane są egzekucje komornicze. Oczywiście wcale nie jest to tak, że wystarczy nie zapłacić tylko jednej raty i od razu odwiedzi nas komornik – musi minąć nieco więcej czasu, a w trakcie dostaniemy kilka upomnień. W pierwszym etapie zawsze wysyłane jest listowne zawiadomienie do dłużnika o wszczęciu postępowania. W przypadku, gdy takiego listu się nie odbierze to miejsce zamieszkania dłużnika komornik odwiedza osobiście. Najlepiej jest właśnie wtedy wywiązać ze swoich zobowiązań, aby egzekucja nie była konieczna.

Egzekucja komornicze – czego nie może zająć komornik?

Wspomniana wcześniej już egzekucja polega na tym, że komornik zabiera nam nasze własności, abyśmy mogli w ten sposób zwrócić całe zadłużenie – jest to w zasadzie jedyny skuteczny sposób, gdy zbyt długo zwlekamy ze spłatą. Jednak warto wiedzieć o tym, że są pewne dobra materialne i przedmioty, których komornik nie może nam zabrać. Jakie? Chodzi tutaj przede wszystkim o jedzenie czy też przedmioty codziennego użytku takie jak np. pościel czy ubrania. Co więcej nie mogą nam zostać zabrane również wszelkiego rodzaju narzędzia do pracy i nauki. To jeszcze nie wszystko, bo komornik nie ma prawa do zajęcia naszych dokumentów, leków czy sprzętu medycznego, a także rzeczy, które mają dla nas dużą wartość. Zdecydowanie lepiej jest zatem spłacać nasze zadłużenia na czas i przede wszystkim zanim zaciągniemy jakiś kredyt to taka decyzja powinna być przemyślana.