Inne

Jakie są rodzaje wina prosecco?

Poszczególne rodzaje win, mają w swoim obrębie różne rodzaje. Dzieje się tak często, na przykład w przypadku wina prosecco. Jest to niezwykle popularny produkt zarówno we Włoszech, w których jest produkowany, jak również na całym świecie. Chyba każdy, kto czasem pije wino, słyszał tą nazwę, nawet jeśli nie bardzo orientował się, skąd się wzięła i do czego się odnosi. Prosecco nie jest marką ani nie jest nazwą zastrzeżoną dla jednej firmy. Odnosi się do określonego gatunku wina, które definiowane jest przez apelacje określające normy techniczne i jakości trunku, który może zostać dopuszczony do obrotu pod taką nazwą handlową.

Skąd pochodzi wino prosecco?

Pochodzenie tego wina jest kojarzone z Włochami. Prawdopodobnie ma to związek z włosko brzmiącą nazwą oraz wymową. Jest to trafne skojarzenie, gdyż wino prosecco pochodzi z Włoch i właśnie tam jest produkowane. Dokładnie jest to rejon Wenecji. Rynek winiarski jest bardzo restrykcyjny, co jest widoczne w przypadku tego trunku. Nazwę prosecco mogą nosić jedynie wina, które zostały wyprodukowane we Włoszech, w ściśle określonym regionie. Do tego muszą one spełniać inne kryteria, takie jak odpowiednie surowce oraz proces produkcyjny.

Wino prosecco w różnych rodzajach

Na rynku dostępne są wina stołowe lub musujące. Choć jest wiele innych rozróżnień, to te podstawowe są najbardziej powszechne. Wino prosecco występuje w różnych wersjach, w tym w musującej, perliste oraz stołowe. Jest to rozróżnienie bazujące na ciśnieniu, które wytwarza dwutlenek węgla znajdujący się w butelce. Innym, popularnym rozróżnieniem prosecco, jest podział ze względu na zawartość cukru, natomiast minimalny poziom alkoholu takiego wina wynosi zaledwie 10,5 procent.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *